Södra Vätterbygdens samordningsförbunds logga

Offentligt styrelsemöte 16 november

Varje år har styrelsen ett offentligt möte då vem som så önskar är välkommen med. På mötet ges aktuell information om förbundet. En av de frågor som kommer att diskuteras är vad man vill arbeta med i förbundet och budgeten för 2021.

I år anordnas detta möte måndag den 16 november.

Plats: Rosensalen, Rosenlunds Vårdcentrum, Jönköping

Här publiceras dokumenten för mötet allt eftersom de blir klara:

Förslag till dagordning för mötetWord

AU-protokoll 201022PDF

Meddelanden

Arbetsbeskrivning verksamhetsutvecklarePDF

Förslag till Verksamhetsplan 2021 med budgetPDF

Strategi gällande kommande budgetarPDF

Årshjul 2021PDF

Styrelsen

Förbundets styrelse består av följande personer:

Från Försäkringskassan
Klas Rydell, enhetschef, ordförande
klas.rydell@forsakringskassan.se

Carina Åberg, enhetschef, ersättare
carina.aberg@forsakringskassan.se

Från Region Jönköpings län
Håkan Sandgren, vice ordförande
hakan.sandgren@rjl.se

Elisabeth Wahlström, ersättare
elisabeth.wahlstrom@rjl.se 

Från Arbetsförmedlingen
Maria Engberg, sektionschef, ledamot
maria.engberg@arbetsformedlingen.se

Lennart Svanberg, sektionschef, ersättare
lennart.svanberg@arbetsformedlingen.se

Från Jönköpings kommun
Christer Sjöberg, ledamot
christer.sjoberg@jonkoping.se

Carl Cunningham, ersättare
carl.cunningham@jonkoping.se

Från Habo kommun
Hans Jarstig, ledamot
hans.jarstig@habokommun.se

Nicklas Gustavsson, ersättare
nicklas.gustavsson@ifmetall.se

Från Mullsjö kommun
Christer Rube, ledamot
christer.rube@telia.com

Peter Naurén, ersättare
peter.nauren@mullsjo.se

Från Vaggeryds kommun
Ulf Abrahamsson, ledamot
ulf.abrahamsson@vaggeryd.se

Kenneth Åberg, ersättare
kenneth.aberg@vaggeryd.se


Arbetsutskottet
Arbetsutskottet består av ordförande, vice ordförande och förbundschef. De möts ungefär en vecka innan respektive styrelsemöte.

Planerade sammanträden mm för styrelsen 2020: 

  • 12 februari
  • 5 mars
  • 28 maj
  • 26 augusti
  • 14 september (arbetsdag)
  • 23 september (telefonmöte)
  • 16 november (offentligt)

Årshjul 2020PDF

Styrelsens protokoll och en del andra av förbundets dokument finns här på hemsidan, under rubriken Dokument. Förbundet arbetar i enlighet med offentlighetsprincipen, så den som önskar se handlingar som inte finns utlagda här på hemsidan är välkommen att höra av sig till förbundskansliet.